Stół – nieodłączny element w każdym domu

Kuchnia, jadalnia czy salon nie mogą się obyć bez wygodnego miejsca na posiłek czy dłuższe rozmowy. Te toczą się zwykle przy stole. Stanowi on jeden z najważniejszych elementów wyposażenia w naszych domach i mieszkaniach. Chociaż bez wielu rzeczy jesteśmy w stanie obyć się na co dzień, to bez stołu codzienne życie byłoby o wiele mniej przyjemne. Jeśli więc planujemy zakup tego mebla, to zróbmy to raz, a dobrze.

Jaki stół możemy kupić do mieszkania?

stoły drewniane liteJeśli przyjrzymy się ofertom producentów, to wybór stołów jest naprawdę ogromny. Poza gotowymi, standardowymi meblami dostępne są także i takie robione na specjalne, indywidualne zamówienie. Jeśli więc nie odpowiada nam produkt ze sklepu, to bez żadnych trudności możemy znaleźć firmę czy stolarza, który zrobi dla nas stół idealny. Stoły mogą zostać zrobione z różnych materiałów, takich jak choćby drewno czy szkło i metal. Produkty z drewna są bardziej klasyczne i uniwersalne, świetnie sprawdzają się w różnorodnych aranżacjach. Możemy wybierać między stołami kwadratowymi, prostokątnymi, okrągłymi czy owalnymi. Ciekawą i przydatną funkcją jest możliwość rozłożenia stołu: zwykle należy go rozciągnąć i między dwiema szerszymi płytami położyć trzecią (i czwartą, i piątą), które wcześniej był ukryte pod blatem. Dzięki takiemu rozwiązaniu nasz stół może pomieścić o kilka osób więcej niż wcześniej, a gdy duży blat nie będzie nam już potrzebny, to stół bez trudu złożymy. Poza modelami o zupełnie standardowych, prostych nóżkach, dostępne są także stoły drewniane lite, których nogi są ułożone pod różnymi kątami. Taki układ nie tylko ładnie wygląda wizualnie, ale także sprawia, że osoba siedząca na szczycie stołu albo na narożniku nie zahacza co chwila o stołową nogę. Wśród innych wariantów stołów można wymienić też typ narożnika. Niektóre mają ostre kanty, a inne z kolei łagodne, zaokrąglone.

Drewniany stół może powstać z różnych gatunków drewna. Jeśli planujemy intensywnie go użytkować, to najlepszym wyborem będą twarde gatunki drewna. Ważną rolę w tym temacie odgrywa nie tylko rodzaj drewna, ale także jego jakość i odpowiednie sezonowanie. Jednak przezorny zawsze ubezpieczony, dlatego zamiast na meble z miękkiej sosny możemy zdecydować się na dąb czy jesion, a  gatunków bardziej egzotycznych na przykład na mahoń.