Uszczelki – wynalazek ułatwiający życie

Od chwili, kiedy zostały wynalezione uszczelki, życie stało się o wiele łatwiejsze. Można by długo pisać o ich zastosowaniu oraz rodzajach. Spektrum stosowania w różnych dziedzinach życia również jest bardzo szerokie, ponieważ uszczelki znajdują się w większości urządzeń i instalacji, które znajdują się w naszych domach, ale i w naszym otoczeniu.

Specyficzny rodzaj uszczelek płaskich gumowych

Uszczelki płaskie

Jednym z rodzajów uszczelek są uszczelki gumowe. Jak sama nazwa wskazuje wykonywane są one z gumy. Między innymi z gumy wytwarzane są uszczelki płaskie. Tworzywo, jakim jest guma, pozwala na wytwarzanie materiałów w różnych rodzajach oraz kształtach. Guma jest bardzo wdzięcznym materiałem, który bardzo łatwo się formuje. Uszczelki gumowe płaskie wykorzystywane są głównie do uszczelniania. Produkty wykonywane z gumo to również profile o różnych kształtach, między innymi kwadratowe czy okrągłe. Uszczelki często też tworzone są na specjalne zamówienie klienta, ale zazwyczaj są produkowane na skalę masową. Zastosowanie swoje znajdują przy uszczelnianiu elementów ze stali na przykład bram garażowych czy też specjalistycznych zbiorników na zboże i inne towary- silosów. Uszczelki płaskie czy też profile gumowe wykonywane mogą być różnymi metodami. Do najpopularniejszych należą metody wtryskowe i prasowalnicze, jednak najczęściej spotykaną jest wykonywanie uszczelek z formy. Metody te stosuje się po to, aby szybko wytworzyć dużą ilość pożądanego przez klientów kształtu. Uszczelki wykonywane są również z różnego rodzaju gum. Jedną z nich jest uniwersalna guma SBR, która posiada bardzo dobre właściwości fizyko-mechaniczne oraz jest odporna na zginanie. Istnieje również wiele innych rodzajów gum, które są odporne na różne oleje, są mało ścieralne czy też wytrzymują skrajne temperatury i działanie różnych substancji chemicznych. Dobrze znane jest również zastosowanie kauczuku syntetycznego. Jest on elastyczny w niskich temperaturach, dzięki czemu może być wykorzystywany w przemyśle spożywczym i farmaceutycznym. 

Na rynku dostępne są różnego rodzaju uszczelki wykonane z różnego rodzaju gum, które wykazują różne właściwości. Aby odpowiednio dobrać je do naszych potrzeb należy prawidłowo rozpoznać ich zastosowanie oraz to w jakich warunkach będą używane.