Uzgadnianie projektu sposobem na zapobiegnięcie problemów

Pewna gazeta przeprowadziła badanie dotyczące występowania pożaru instalacji fotowoltaicznej i najczęstszych powodów pożarów. Z badań wynika, że czynnik zewnętrzny stanowi największy odsetek wśród innych powodów zwarcia i zapłonu. Błąd w projekcie, awaria urządzeń czy błąd w montażu – są to zdecydowanie mniejsze przypadki wystąpienia pożaru na naszym dachu. Niedokręcone śruby, brak uziemień, niewłaściwy dobór szybkozłączek to tylko garść problemów jakie może przynieść nieuzgodniony projekt instalacji PV.

Dlaczego trzeba uzgadniać projekt instalacji fotowoltaicznej?

uzgodnienia projektu instalacji fotowoltaicznej przedsiębiorstwaObecnie, by nasza budowa fotowoltaiczna była zgodna z prawem musimy dokonać uzgodnienia projektu instalacji fotowoltaicznej przedsiębiorstwa nawet gdy produkuje ona mniej niż 6,5 kWp oraz zgłosić zaistniały fakt instalacji do lokalnej straży pożarnej. Jest to wymóg gwarantujący bezpieczeństwo i osób korzystających z energii słonecznej jak i okolicznych domów czy firm. Jeżeli zależy nam na tym, bym nasze przedsiębiorstwo było bezpieczne, jak i aby nie narazić się na problemy ze strony władzy lepiej mieć wszystko uzgodnione niż liczyć na łut szczęścia, że nikt się nie dowie o naszym projekcie, albo, że nie nastąpi żaden wypadek. Uzgodnienie nie należy przeprowadzać ze strażakiem, nawet z Zawodowej Straży Pożarnej, ale z fachowcem, który odbył stosowne nauczanie, by wskazywać na błędy przy instalacji lub który wie, jak zapobiegać pożarom. Rzeczoznawca jest coraz bardziej obecny przy budowie instalacji fotowoltaicznej i po określeniu ogólnego ryzyka zagrożenia pożarowego zwraca uwagę na zabezpieczenia, wyposażenie środków ochrony przeciwpożarowej. W ten sposób właściciel firmy wie jaki kroki musi podjąć, by mikro elektrownia na jego przedsiębiorstwie była trwała i nie zagrażająca życiu pracowników jak i okolicznych domostw.

Choć problem zwarcia instalacji stanowi niewielki odsetek wszystkich pożarów, lepiej zapobiegać, niż leczyć. Nikt przecież nie chce zaopatrywać swojego zakładu czy domu w sposób odnawialnych źródeł energii tylko przez pewien czas. Trwałe wykonanie jak i precyzyjne przestrzeganie ustaw pozwoli zapobiec nieszczęśliwym wypadkom. Obecność fachowego rzeczoznawcy jak i profesjonalnie uzgodniony projekt instalacji fotowoltaicznych pozwalają na zapewnienie sobie i przedsiębiorstwu stałego dostępu do odnawialnych źródeł ciepła.