Wybór drewna konstrukcyjnego do domu z bali

 

Rozważając dom z drewna, mamy wiele możliwości. Istnieją drewna ręcznie ciosane i frezowane. Drewno konstrukcyjne zyskało również popularność jako nowy materiał do budowy domów. W tym artykule przyjrzymy się bliżej zaletom i wadom każdego z nich. Kiedy już zdecydujemy się na materiał, będziemy wiedzieć, czego szukać w budynku z drewna. Przejdźmy dalej, aby dowiedzieć się więcej.

Domy z drewna konstrukcyjnego

najlepsze drewno konstrukcyjne - podkarpacieBudując dom z bali, należy koniecznie wziąć pod uwagę rodzaj użytego drewna konstrukcyjnego. Bale mają charakterystyczny wygląd i fakturę, a do wyprodukowania wysokiej jakości gotowego produktu wymagają najlepszego kunsztu. Typowy dom z bali będzie tracił energię i wodę, jeśli nie zostanie odpowiednio uszczelniony. Na szczęście istnieje wiele sposobów na zmniejszenie wycieków i poprawę efektywności energetycznej, w tym instalowanie uszczelniaczy. Poniżej znajdują się niektóre z najczęstszych metod stosowanych w budownictwie. Frezowane drewno budowlane ma kilka zalet. Po pierwsze, można je dostosować do przepisów budowlanych, dzięki czemu mogą być tak wysokie, jak to konieczne. Kolejną zaletą jest to, że można je stosować do mebli i innych przedmiotów. Przychodzą też z historią. Dom zbudowany z dębu z naszej posiadłości był prawdopodobnie używany jako pierwsza baza, gdy byliśmy dzieckiem. Albo nasz stół w jadalni mógł pochodzić z drzewa cedrowego, które zasadzili nasi dziadkowie. Jeśli chodzi o ręcznie ciosane drewno budowlane, nic nie mówi o historii i uroku jak kawałek wykonany ręcznie. Bardziej chropowatą teksturę uzyskuje się za pomocą narzędzi ręcznych, a najstarsze elementy są prawdziwymi dowodami procesu rąbania, jaki musi przejść najlepsze drewno konstrukcyjne – podkarpacie to region, gdzie jest go dużo. Przed wynalezieniem tartaków belki drzewne były prostowane ręcznie za pomocą szerokiej siekiery. Belki te zostały następnie zmontowane w ramy z ręcznie wycinanymi elementami z drewna. Dzisiejsi architekci i projektanci przekonują się, że ręcznie wykonane elementy architektoniczne dodają witalności i uroku każdej konstrukcji.

Generalnie drewno konstrukcyjne uległo znacznej poprawie od czasu wprowadzenia sklejki ponad sto lat temu, a dzisiejsze produkty drewnopochodne obejmują płyty z wiórów orientowanych, siding z wiórów i włókien, belki dwuteowe z laminowanej tarcicy oraz produkty z masywnego drewna. Te materiały budowlane są często trwalsze, lżejsze i oferują większą efektywność energetyczną.