Wytrzymała forma do tworzywa sztucznego

Wiele czasu poświęciliśmy na dopracowywanie oprawy graficznej i zasad gry tak, by była ona jak najatrakcyjniejsza dla wszystkich graczy, zarówno doświadczonych jak i nowicjuszy. Niemal pod sam koniec produkcji wpadliśmy na pomysł, iż bardzo dużym ulepszeniem będzie zastosowanie figurek w grze, zamiast zwykłych znaczników i pionków. Oznaczało to nieco dłuższy proces produkcji, aczkolwiek dodawało samej grze uroku.

Profesjonalne formy wtryskowe

forma wtryskowa - cenaZaprojektowanie figurek zajęło dużo czasu, bo chcieliśmy by owe figurki wyglądały jednocześnie bardzo reprezentacyjnie i szczegółowo, ale też nie były zbyt kosztownym dodatkiem, który podwyższyłby cenę gotowej gry o wiele bardziej, niż zakładaliśmy. Mimo to, projekt był dokładny i przyciągający wzrok, aczkolwiek żeby odlać figurki o tej złożoności potrzebna była profesjonalna i solidnie wykonana forma wtryskowa – cena takich form różniła się w zależności od skomplikowania formy, zastosowanych technologii i docelowego materiału, jaki miał być odlewany. Na szczęście, formy do tworzyw sztucznych wymagały o wiele mniej nakładu pracy i czasu wykonania, bo zwykle nie były wystawione na działanie wysokich temperatur w takim stopniu, jak formy do odlewania metali. Były też o wiele łatwiejsze w obróbce, dzięki możliwości wykorzystania bardziej plastycznych materiałów, ale mimo to, ciągle wykończone były dokładnie wedle założeń projektu. Wykonaniem takich form zajmowały się zwykle narzędziownie, a w naszej okolicy było kilka takich zakładów, które przyjmowały zamówienia zarówno na formy do użytku przemysłowego, jak i również na mniejszą skalę. Nie posiadając żadnych wtryskarek przemysłowych, mogliśmy bez większych obaw zamówić prostsze i tańsze formy, które jednak jakościowo nie odstawały od odporniejszych, zakładowych wariantów.

Zamówione przez nas formy były przede wszystkim przeznaczone do wielorazowego użytku, dlatego zostały one wykonane ze stopu metalu niepodatnego na odkształcenia i uszkodzenia podczas produkcji, aczkolwiek na tyle lekkiego i elastycznego, by dobrze współpracował z mniej profesjonalnymi modelami wtryskarek, jakich używaliśmy. Mimo iż były to formy prostsze, to jednak efekt końcowy odlewu był bardzo imponujący, i dzięki temu udało się nam w krótkim czasie dodać do gry świetnie wyglądające figurki.