Wiele schorzeń, a także przypadków dentystyczny wymaga oględzin trudnodostępnych miejsc w organizmie. W celu ich przeprowadzenia używa się specjalistycznych urządzeń, takich jak fiberoskopy. Są to niewielkie narzędzia wykorzystujące technikę światłowodową do pozyskania obrazu wnętrza ciała. W zależności od gałęzi medycyny różnią się one dodatkowym wyposażeniem i sposobem sterowania.
Na czym polega fiberoskopia?
Wiele przypadków medycznych wymaga sprawdzenia wizualnego nawet bardzo trudno dostępnych miejsc. Aby było to możliwe, wykorzystuje się specjalistyczne urządzenia, do których należy fiberoskop. Jego działanie opiera się na zastosowanie techniki światłowodowej. Niewielka końcówka wprowadzana jest w naturalne otwory ciała, dzięki czemu uzyskać można bardzo dokładny obraz. Rodzajów fiberoskopów jest wiele, a różnią się one w zależności od tego, w jakiej gałęzi medycyny są używane. Podstawowe modele tego urządzenia posiadają jedynie końcówkę światłowodową do przesyłania obrazu. Jednak na przykład w dziedzinach chirurgicznych mogą one zostać wyposażone w dodatkowe urządzenia służące na przykład do wycinania tkanek. Inne natomiast buduje się tak, żeby znajdowały się w nich także między innymi kanały odsysające lub płuczące. Ze względu na skomplikowaną budowę fiberoskopy nie są maszynami do użytku jednorazowego, dlatego też poddawane są one zabiegom odkażającym i dezynfekującym.
Fiberoskopia jest dziedziną bardzo często używaną w medycynie. Polega ona na wprowadzeniu dodatkowych otworów ciała końcówek urządzeń zwanych fiberoskopami. Te natomiast za pomocą światłowodów przesyłają obraz na monitor. W zależności od tego, do jakich zabiegów są używane, mogą także zostać wyposażone w dodatkowe elementy służące na przykład do wycinania próbek histopatologicznych.