Zastosowanie odpylania przemysłowego w zakładach pracy

Podczas wykonywania każdego rodzaju pracy najważniejsze jest bezpieczeństwo pracownika, dlatego każdy pracodawca powinien zagwarantować warunki, w których wykonywanie obowiązków służbowych może odbywać się bez naruszenia zdrowia pracujących. Niektóre jednak zawody obarczone są pewnymi czynnikami mogącymi mieć negatywny wpływ na zdrowie pracowników.

Sposoby odpylania przemysłowego

odpylanie przemysłoweKiedy w grę wchodzi możliwość występowania w powietrzu szkodliwego pyłu lub gazów mogących bezpośrednio zagrażać zdrowiu i życiu pracowników, zadaniem pracodawcy jest zapewnienie im odpowiedniego sprzętu ochronnego lub stworzenie warunków, w których występowanie szkodliwych substancji redukowane jest do zera – stosuje się wówczas tak zwane odpylanie przemysłowe. Polega ono na montowaniu systemów filtracyjnych w pomieszczeniach, które są szczególnie narażone na występowanie szkodliwych substancji. Są to między innymi magazyny, hale produkcyjne zajmujące się obróbką drewna lub metali, a także wszystkie zakłady przemysłu spożywczego, w których wykorzystuje się artykuły sypkie. Niekiedy wystarczy, że pracownicy będą nosili specjalne maseczki podczas wykonywania swoich obowiązków, natomiast gdy zagrożenie jest znacznie większe, konieczne jest wykorzystanie systemów odpylających. Filtry są zwykle umieszczane w górnej części pomieszczenia, co pozwala na zapewnienie właściwej cyrkulacji powietrza i usunięcia z niego szkodliwych substancji w zakresie sięgającym nawet do dziewięćdziesięciu dziewięciu procent.

Główną zaletą odpylania przemysłowego jest eliminowanie zagrożenia zdrowia, jakie występuje w wielu gałęziach przemysłu. To jednak także zwiększenie komfortu pracy ludzi wykonujących specyficzne zawody takie jak operator szlifierki – dzięki filtrom osoby pracujące w ten sposób nie muszą się bać o stan swojego zdrowia.