Bardzo duża ilość oświetlenia ulicznego w miastach i wsiach wymaga zastosowania układów elektronicznych, zdolnych zapanować nad sprawnym włączaniem i wyłączaniem światła o określonych godzinach. Dzięki temu, że programatory astronomiczne są tak szeroko stosowane, światło uliczne jest zapalane o określonej godzinie, a możliwość awarii całego systemu jest zmniejszona do minimum. Dzięki temu, że programatory działają w systemie zdalnym, są uważane za praktycznie bezobsługowe.
Jak zegar sterujący zawiaduje ulicznym oświetleniem?
Cały system programatora jest oparty o moduł sterujący, który samodzielnie i zupełnie niezależnie wylicza długość przerwy nocnej oraz czas wschodu i zachodu słońca. Dzięki temu w czasie kiedy słońce dotyka górną krawędzią horyzontu, możliwe jest włączenie systemu oświetlenia. Każdy polecany zegar sterujący może dzięki temu włączać i wyłączać wiele lamp jednocześnie i sprawić, że system oświetlenia włączy się dokładnie w momencie zapadania zmroku. Urządzenie zaprogramowane i zaplombowane może być całkowicie bezobsługowe, a system i układ elektroniczny w nim ukryty może działać nieprzerwanie przez wiele tysięcy godzin. Dzięki temu, że programatory są wyposażane w czytelne wyświetlacze LCD, pracownicy zajmujący się wpisywaniem odpowiednich ustawień mają wgląd w parametry danego urządzenia. Ręczna obsługa urządzenia jest możliwa także dzięki specjalnemu pilotowi. Nowoczesne programatory często posiadają także dwa niezależne od siebie kanały, które mogą być zaprogramowywane w inny sposób. Dzięki temu można wyliczyć przesunięcie czasowe, które będzie odróżniało od siebie ustawienia wprowadzone i zaprogramowane z użyciem tych dwóch kanałów. Całe urządzenie jest montowane na szynach TH 35, a możliwość zaplombowania daje pewność, że urządzenie działa prawidłowo, a ustawienia są wprowadzone w sposób zgodny z pierwotnym założeniem.
Bez technologii programującej lampy w systemie astronomicznym, opanowanie systemu oświetlenia ulicznego nie byłoby możliwe. Nowoczesna technologia daje bardzo duże możliwości ustawiania pracy konkretnych lamp ulicznych. Bardzo dużym plusem systemów astronomicznych jest ich niezwykła niezawodność oraz intuicyjna obsługa, niewymagająca wielu działań związanych z bieżącym wprowadzaniem i korektą ustawień.