Jeszcze do niedawna po matę ściółkującą sięgali wyłącznie profesjonaliści. Dziś można ją kupić w wielu różnych rozmiarach w sklepach ogrodniczych oraz budowlanych. I zdecydowanie warto to zrobić, bo jej rozłożenie daje roślinom wiele korzyści. Zyskuje też nasz ogród, który łatwiej utrzymać w czystości.
Zalety maty ściółkującej
Agrowłóknina, mata szkółkarska, mata ściółkująca. Materiał ten niejedno ma imię. W każdym jednak przypadku oznacza tkaninę, która zabezpiecza rabaty przed przerastaniem niechcianej roślinności – chwastów i mchu. Jest rozwiązaniem praktycznym, ale też ekologicznym. Prawidłowo zamontowany materiał pozwala ograniczyć lub zupełnie wyeliminować konieczność sięgnięcia po określone pestycydy. Ale to tylko jedna z zalet maty ściółkującej. Warto wiedzieć również, że jest ona bardzo pomocna w aranżacji ogrodu. By ją położyć, w pierwszej kolejności trzeba przygotować podłoże. Musi ono zostać oczyszczone z chwastów i korzeni, jak również dobrze wyrównane. Kolejnym krokiem jest przycięcie maty do odpowiedniego rozmiaru (można o to poprosić w sklepie, w którym ją kupujemy) i jej umocowanie. Teraz przychodzi czas na układanie kompozycji. Można wysypać na macie kamyczki lub korę (sprawdza się przede wszystkim pod drzewkami iglastymi). Jeśli decydujemy się na żwir, zadbajmy o prawidłowy kolor maty ściółkującej. Jest dostępna w wersji białej, niebieskiej, brązowej i zielonej. Jeśli nie prowadzimy profesjonalnego ogrodu, warto wybrać jej kolor w odniesieniu do podłoża, które zostanie na nią wysypane. Mata ściółkująca ponadto wpływa również na porost samej rośliny. Panująca pod nią wyższa temperatura gleby stymuluje system korzeniowy do wzrostu, a tym samym zwiększa wydajność rośliny. Chroni ją ponadto przed pasożytnictwem chwastów, które rosnąc w pobliżu, pobierają z gleby cenne składniki odżywcze. Mata ściółkująca jest też odporna na grzyby, pleśnie oraz procesy gnilne. Zatrzymuje też wilgoć w glebie, dzięki czemu jest w sposób naturalny nawadniana w okresie suszy.
Po matę ściółkującą warto sięgnąć nawet wówczas, jeśli dysponujemy ogrodem o małym metrażu lub gdy mamy w nim wyłącznie trawnik oraz rośliny iglaste. Można ją wyłożyć w pobliżu drzew i krzewów. Nada się również, by wykonać skalniak, również w pobliżu oczka wodnego.