Każda osoba mająca swoją działalność gospodarczą w pewnej chwili zastanawia się nad możliwością zakupu towarów i usług w innych państwach oraz nad tym w jaki sposób można dokonać za te zakupy zwrotu podatków. Zasady zwrotu VAT nie są trudne, a dodatkowo są ujęte w bardzo przystępny sposób w dyrektywie Unii Europejskiej. Oznacza to, iż są to ogólne zasady dla państw unijnych, do których powinniśmy się stosować kupując za granicą.
Korzystny zwrot podatku w Unii Europejskiej
Aby w pełni zgodnie z prawem prowadzić naszą działalność gospodarczą musimy zapoznać się z wieloma zasadami, które obowiązują każde przedsiębiorstwo. Jedną z nich jest zwrot podatku z innych państw. Aby otrzymać błyskawiczny zwrot podatku VAT z UE musimy zapoznać się z dyrektywą ustaloną przez państwa Unii Europejskiej. Obowiązują one w każdym państwie zgromadzenia. Istotne jest to, aby dokonywać zakupów w innych państwach tylko w związku z potrzebami naszej działalności, a także nie sprzedawać swoich dóbr w tych krajach. Następnie musimy zadbać o to, aby czynnie rozliczać się w Polsce z podatku VAT oraz mieć tutaj firmę. Niestety, nie możemy mieć siedzib firmy w krajach, w których dokonujemy zakupów z myślą o zwrotach. Inną istotną kwestią jest to, że nie możemy dokonywać sprzedaży ani świadczyć usług jedynie wyłączonych z podatku VAT w ojczyźnie. Jeśli trzymamy się tych zasad powinniśmy z łatwością odzyskach cały zwrot. Oczywiście, nie zapomnijmy o zabieraniu faktur oraz paragonów z zakupów, które powinniśmy regularnie ewidencjonować w naszej księdze rachunkowej. W ten sposób będziemy mieć również porządek w naszych dokumentach firmowych. Ważne jest też to, abyśmy składali wniosek o zwrot w języku danego kraju bądź w języku uznawanym za powszechnie urzędowym, czyli języku angielskim. Dzięki temu nie będziemy martwić się tymi kwestiami.
Proces odzyskiwania podatku VAT w państwach unijnych nie jest trudny. Wystarczy być dobrze zaznajomionym z zasadami zawartymi w dyrektywie UE, zbierać wszystkie faktury oraz paragony z zakupów za granicą oraz prowadzić systematycznie rozliczenia w księgach rachunkowych. Nie zapominajmy też, iż każde państwo ma swoje terminy na składanie wniosków o zwroty VAT, z którymi warto zapoznać się wcześniej, aby nie mieć problemu.